INSECT ARK - Raw Blood Singing
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jen málokterý boční projekt dokázal vzbudit tolik pozornosti jako TERROR 2000. Není se však čemu divit, vždyť u jeho zrodu stály hned dvě výrazné osobnosti mající lví podíl na thrashové renesanci ve švédském království. Byly jimi Björn „Speed“ Strid (SOILWORK) a Klas Ideberg (DARKANE, THE DEFACED). Kdo však očekával, že takto silná sestava zaútočí plnou silou na žánrové mantinely, odcházel pravděpodobně zklamán, neboť konzervativně pojatý rychlý thrash metal rozhodně není tou pravou potravou pro náročnějšího posluchače.
Side projecty rostou poslední dobou ve Švédsku jako houby po dešti. Jedny jsou zakládány na čistě odpočinkové bázi, druhé se berou smrtelně vážně, třetí zase slouží jako únik za seberealizací před despotickým skladatelem v domovské kapele. TERROR 2000 vždycky patřili do té první skupiny, na „Slaughterhouse Supremacy“ (2000) i „Faster Disaster (2002) se profilovali jako kapela, která si na nic nehraje, svoji thrashovou cirkulárku pohání s viditelným nadhledem, avšak nikdy nesklouzává ke směšnému parodování. Jejich postoj se na „Terror For Sale“ bohužel od základu mění, i ten nejmenší náznak serióznosti je tatam a já místo poklepávání nohou do rytmu jen nevěřícně kroutím hlavou nad tou nepochopitelnou proměnou. Co má TOHLE proboha znamenat? Inu tak jsme se jednoho krásného dne zavřeli do studia, soudnost nechali pro jistotu doma a sebou naopak vzali více než dostatečnou zásobu lihovin… takže s chutí do nahrávání! Natáhneme trojku do krve, IQ snížíme na úroveň pokojové teploty a pak určitě něco vymyslíme. Vsadíme se, že posluchači se budou válet smíchy po podlaze! Jenže já na podobné „zábavné desky“ ani náhodou neslyším, naopak požaduji, aby si každá kapela zachovala alespoň náznak respektu vůči své tvorbě. TERROR 2000 to evidentně nezvládli a renomé spolehlivých pracantů si výrazně pokazili tímto naprosto zbytečným úletem. Co na tom, že taková „Cheap Thrills“ nebo zahajovací „Five Star Prison“ ještě snesou alespoň průměrný metr, když druhá polovina alba doslova vyniká položkami, které při vší úctě nemohu označit jinak než za trapné? (při „Flesh Fever Fiesta“ nebo „Bloody Blues Blaster“ se za švédské vtipálky vyloženě stydím). Jediným skutečně úsměvným momentem tak zůstává parodování falzetu a klasického heavymetalového sóla v „Mummy Metal For The Masses“. Tak alespoň něco.
Nakonec nemůžu než konstatovat, že „Terror For Sale“ je tak zbytečná deska, až je to skoro k neuvěření. Při jejím poslechu se budou hloupě pitvořit maximálně tak členové kapely a jejich povedení přátelé. Soudní lidé, mezi něž samozřejmě počítám i vás, naše čtenáře, by se měli novým TERROR 2000 vyhnout velkým obloukem.
Nemůžu než konstatovat, že „Terror For Sale“ je tak zbytečná deska, až je to skoro k neuvěření. Při jejím poslechu se budou hloupě pitvořit maximálně tak členové kapely a jejich povedení přátelé, soudní lidé, mezi něž samozřejmě počítám i vás, naše čtenáře, by se měli novým TERROR 2000 vyhnout velkým obloukem. Jedno z vůbec nejhorších překvapení tohoto roku.
3,5 / 10
Speed Strid
- zpěv
Nick Sword
- kytara
Klas Ideberg
- kytara
Dan Svensson
- baskytara
Erik Thyselius
- bicí
1. Five Star Prison
2. Metal Mosh Massacre
3. Cheap Thrills
4. King Kong Song
5. Wrath Of The Cookie Monster
6. Satans Barbecue
7. Flesh Fever Fiesta
8. Liquor Saved Me From Sports
9. Fed Up Anthem
10. Mummy Metal For The Masses
11. Stattena T(h)rash
12. Bloody Blues Blaster
13. Dishwashing Demon (Japan bonus)
Terror For Sale (2005)
Slaughter In Japan (live) (2003)
Faster Disaster (2002)
Slaughterhouse Supremacy (2000)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Scarlet Records
Stopáž: 42:42
Musím bohužel souhlasit, že aktuální počin TERROR 2000 není žádná sláva. Nevidím to sice až tak tragicky jako kolega Reaper, ale je pravda, že pod rouškou dravosti se až moc obnažuje prostá nenápaditost a jestliže se minulé počiny této skupiny dají brát s nadhledem, zde již to opravdu hraničí s trapností. Především druhá půlka alba je jeden velký kýč, protože ani pravděpodobně úmyslně směšná melodika nefunguje.
Zase taková hrůza to není, i když oproti prvním dvěma albům je to znatelný "ústup z pozic"... :-( Ale minimálně za první dva songy si tu "skoro sedmičku" zaslouží.
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
Odporně chutná lahůdka ukuchtěná z nekompromisně kvalitních surovin. Je to "jen" svérázný old school death metal anebo moderní verze extrémních forem metalové muziky? Možná oboje,ale rozhodně unikátní záležitost pro hledače v okrajových hudebních sférách.
Velkolepé, mnohovrstevnaté a produkčně velkorysé dílo. Jiné ani po minulém albu být nemohlo. Pro někoho možná i trochu za hranou kýče, ale když Jón Aldará se velmi dobře poslouchá, ať působí kde chce. Není to na první poslech, ale i po něm už spokojenost.
Deska, která po skvělém singlu ("Break My Lying Tongue") nakonec nedokázala tuto laťku udržet po celou hrací dobu. Silnější skladby se míchají s těmi "vatoidními" a jako celek nahrávka uplyne a příliš emocí nevzbudí. Model VOLA se asi opravdu vyčerpává.
Zásadní kapela mého dospívání a také kapela, kterou jsem 20 let ignoroval přišla s deskou odkazující k tomu nejlepšímu z její historie. Zároveň ovšem ani neevokuje pocit opakování se. "Disintegration" je jen jeden, ale tohle rozjímání mě prostě baví.
16 minut šťavnatého technického thrashingu a dva covery od kapely, která má řemeslo v paži. Je v tom ta patřičná lehkost, drive i finesa, které člověk od téhle žánrové generace automaticky čeká. Jako drobný příkrm v čase thrashového hladu obstojně zasytí!
Trochu rozpačitý počin po čtyřech letech od minulého alba "The Fallen Crimson". Nedotažené, možná zbytečně stručné album stojí na pouhých náznacích síly, kterou skupina v minulosti disponovala. Ale hezké momenty s typickým rukopisem se najdou, to zase jo.